Na jakie dolegliwości i w jaki sposób stosować propolis? cz. 2

Dlaczego warto stosować propolis? Przede wszystkim trzeba napisać jasno- jednorazowe zastosowanie propolisu nie zagwarantuje Wam cudownego efektu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dopiero jego systematyczne i profilaktyczne stosowanie przynosi pozytywne rezultaty.
Sam propolis ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Do tej pory powstało wiele prac naukowych, w których przedstawiono dowody na jego skuteczność przy wszelkiego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Stosowanie kitu zmniejsza stan zapalny. Łagodzi objawy przewlekłych chorób immunologicznych. Przy infekcjach i zakażeniach bakteryjnych podczas antybiotykoterapii dodatkowe stosowanie propolisu zwiększa skuteczność leku.
Lista chorób i dolegliwości, na które oddziałuje wydaje się nie mieć końca. Najpopularniejsze z nich to:
– choroby skóry (zakażenia na tle bakteryjnym tj. gronkowce, paciorkowce, czyraki, zapalenie miezków włosowych, gruczołów potowych, opryszczka, łuszczyca, odleżyny, opażenia, odmrożenia),
– choroby jamy ustnej i zębów (afty, grzybiczne zapalenie jamy ustnej, języka, parodontoza, obniżenie szyjek zębowych),
– choroby uszu, nosa, gardła (zapalenie ucha zewnętrznego i wewnętrznego, grzybica przewodu słuchowego, zapalenie gardła, migdałków, krtani),
– choroby płuc i oskrzeli (zapalenie: płuc, oskrzeli, opłucnej, astma oskrzelowa, profilaktyka grypy i przeziębień),
– choroby układu moczowego (zapalenie nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej),
– choroby gruczołów (nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca wtórna).
Pomimo tak szerokiego spektrum działania propolis jest przypisywany jedynie do kategorii medycyny naturalnej, co za tym idzie nie jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik leku. Dlaczego?
Po pierwsze ze względu na prawo UE, które stanowi, że nie można włączyć produktu do kategorii leku bez przeprowadzonych badań klinicznych, które są bardzo kosztowne. A w związku z tym, że propolis jest pochodzenia naturalnego nie można go objąć ochroną patentową, co wiąże się z niewielkim zyskiem dla koncernów farmaceutycznych. Kolejną kwestią która uniemożliwia zastosowanie propolisu w lekach jest aktywność biologiczna flawonoidów (szczególnie aktywnych składników propolisu pod względem wpływania na układ oddechowy). Ich ilość oraz jakość różniła się w wielu przebadanych próbkach.
A teraz przejdźmy do meritum: Jak stosować propolis skoro jeden produkt występuje jako żywność, suplement diety, dodatek do produktów kosmetycznych? Na rynku są:
-maści i kremy dospępne w aptekach i u lokalnych wytwórców- stosowane przy chorobach skórnych,
– krople, wyciągi – stosowane doustnie przy chorobach układu oddechowego i innych. Produkowane na bazie wyciągu z propolisu i alkoholu lub wody,
Przy zakupie gotowego produktu należy zwrócić uwagę na jego skład. Jedne są rewelacyjne, inne gorsze, a jeszcze inne propolis mają tylko w nazwie.
– nalewki robione samodzielnie/ kupione– należy zakupić propolis z pewnego źródła, który jest wolny od zanieczyszczeń i uwarzyć nalewkę. Przepis poniżej:
I na koniec dwie ważne kwestie- stosowanie propolisu nie daje żadnych skutków ubocznych, ale przed pierwszym zastosowaniem należy przeprowadzić test na skórze, aby mieć pewność, że nie wywiąże się reakcja alergiczna.
Dziękuję czytelnicy, że dotrwaliście do końca. Podobają Wam się treści publikowane przez nas? Polubcie nasz profil na Facebooku i Instagramie i bądźcie na bieżąco z wszystkimi nowościami!
Pozdrowienia!